06.04.2017

Hayatınızı İyileştirin Atölyesi (Heal Your Life®): Kendini Sev Yaşamını Dönüştür

Louise L. Hay “Hayat gerçekten çok basittir.” der. “Ne ekersek onu biçeriz. Yaşam, düşünmeyi ve inanmayı seçtiğimiz her şeyi destekler. Kendimizi gerçekten sevdiğimiz zaman, hayatımız her yönüyle düzene girer.”

 

Kişisel gelişim alanının öncü bir öğretmeni olan Louise L. Hay tarafından geliştirilmiş olan Hayatınızı İyileştirin® Atölyesi bugüne kadar 33 ülkede 25 farklı dilde dünyada milyonlarca insana kendini sevmeyi öğreterek; insanların kendileriyle ve yaşamla derin bir uyum sağlamalarına ve hayatlarını her alanda iyileştirmelerine destek oldu ve olmaya devam ediyor.

 

Sorun olarak karşımıza çıkan durumlara baktığımızda “sorun” ender olarak gerçek sorundur. Yüzeyde bize kendini gösteren durumun derinlerine indiğimizde altından çoğu zaman “kendimizi sevmemek” çıkar. Bunu okuduğunuzda tam olarak ne hissettiğinizi gerçekten merak ediyorum. Belki onayladınız, belki de bu düşünce sizi rahatsız etti. İşte tam da burası...değiştirmeye istekli olabileceğiniz alan olabilir.

 

Nasıl olur da bir çok sorunun altından kendimizi sevmemek çıkabilir?

 

Kendimizi sürekli azarlıyoruz, eleştiriyoruz.

Ne yaparsak yapalım yetersiz hissediyoruz.

Kendimizi suçluyoruz.

Yaşamın kendisine güvenemiyoruz.

Geçmişimizin, acılarımızın ya da korkularımızın bizi yönetmesine izin veriyoruz.

Sağlıksız yiyeceklerle ya da bağımlılıklarla bedenimizi yıpratıyoruz.

Hakkımız olanı aramaktan çekiniyoruz.

Bize iyi geleceğini bilsek de bazı şeyleri sürekli erteliyoruz.

Bize değer vermeyen insanları hayatımızda tutuyoruz.

Karmaşanın hayatımızı yönetmesine izin veriyoruz.

Aynı döngüleri tekrar tekrar yaşıyoruz.

 

Kendimizi sevmekten bahsettiğimde çoğu zaman bunun bencillik ya da kendini beğenmişlik ile aynı kavram olduğunu varsayan güçlü bir inançtan gelen soruları duyarım. Halbuki kendimizi sevmek, kendimize saygı duymak ve varoluşumuzun her zerresine derin şükran duygusu hissetmektir. Kendimizi tam, bütün ve mükemmel olarak kabul edebilmenin değerini fark ederek yaşamaktır. Kendimizi sevdiğimizde her daim iyi hissederiz. Kendimizi iyi hissettiğimizde yaşam önümüze ne getirirse getirsin, kendimize ve yaşama güveniriz. Bizi destekleyen içsel kaynaklarımızla kolayca buluşarak sayısız alternatifi fark edebilme kapasitemizi genişletiriz, bilinçli seçimler yaparız.

 

Daha iyi bir yaşam herkes için mümkün. Ancak hayatımızı istediğimiz yönde değiştirmenin yolu düşünme biçimimizi, konuşma biçimimizi ve kendimizi ifade etme biçimimizi değiştirmekle başlıyor. İnsanoğlu için değişim bir parça korkuyu da içinde barındırır. Daha önce hiç karşılaşmadığımız, sistemimizin bilmediği bir durum karşısında işe yarasa da yaramasa da zihnimiz bizi anında rahatlık alanımızda olan eski kalıplarla hareket etmeye yönlendirir. Buna dair bir nörolojik yol zaten hali hazırda vardır. Öte yandan bizi yeni olasılıklarla buluşturan, bu bilinmeyen alana doğru attığımız adımlardır. Biz içimizde değiştiğimizde, evet dış dünyamız da değişmeye başlıyor.

 

Değişmenin pek çok yolu var. Peki, Hayatınızı İyileştirin® Atölyesine katıldığınızda hangi değişimleri davet edersiniz?

 

Hayatınızın hangi aşamasında olursanız olun, “Artık kendimi gerçekten sevmeyi, kendi potansiyelimi keşfederek, anlamlı ve tatmin edici bir hayat yaşamayı arzuluyorum” diyorsanız “değişmeye istekliyimkararını vermişsiniz demektir.

 

2 günlük program boyunca arzu ettiğiniz değişime dair vizyonunuzu bir kristal berraklığında yaratmak; farkında olduğunuz ve olmadığınız ancak vizyonunuzu sabote edebilecek engellerinizi tanımlamak ve dönüştürmek üzere size yol gösterecek pratik ve güçlü yöntemleri öğrenirsiniz. Değişimin içinden güvenli adımlarla geçtiğiniz bu 2 günün ardından geçmişin yüklerinden özgürleşmiş, geleceğe doğru yenilenmiş ve öğrendiğiniz tekniklerle vizyonunuzu gerçekleştirmeye dair ilham almış bir şekilde ilerlemeye devam edersiniz. Varlığınızdaki hediyeleri keşfederek, çevrenize ve dünyaya yapacağınız size özgü katkıyı fark etmenin sizin için değerini anlayarak farkındalığınızı derinleştirirsiniz. Bu programa özel hazırlanmış müzikler ve meditasyonlar aracılığıyla kendi derinliklerinize inmeniz kolaylaşır, potansiyelinizi harekete geçirirsiniz. Daha önce meditasyon deneyiminiz olmasına bile gerek yoktur. Programın ardından öğrendiğiniz yöntemleri yaşamınıza tutarlı bir şekilde yansıttığınızda arzuladığınız değişimleri yaratma yönünde adım adım yürürsünüz.

Çalışma sırasında beden ve zihin arasındaki bağ üzerinde de çalışırız. Louise L. Hay fiziksel rahatsızlıklar ile zihin arasındaki bağın önemine dikkat çeker. Hastalık olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık, içeride süren bir mücadelenin varlığına işaret eder. Hayatta bazı şeyleri kaldırmakta zorlandığımızda genelde sıkça yaptığımız şey negatife odaklanmak ve negatiflik yaratmaktır. Bu halin altında yatan öğelere derinlemesine bakılmadığında ise hiç fark etmeden negatif duygu ve düşünce kalıpları gitgide büyür ve içsel uyumumuz, dolayısıyla yaşamla uyumumuzun dengesi bozulmaya başlar. Derin içsel uyumun bozulması ise sonunda hastalıklara ya da bizi rahatsız eden deneyimlere davetiye çıkarır. Louise L. Hay, yıllar önce geçirdiği kanser hastalığını kendi yöntemlerini kullanarak tamamen yok etmesiyle de, bu yöntemlere olan güvenini dile getirir.

 

Hayatınızı İyileştirin® Atölyesi’ne katılım için tek bir kriter var: “Değişmeye istekliyim. kararını vermek.


Yaşam, her daim değişiyor; istesek de istemesek de... Ancak yaşam ona baktığımız açıyı değiştirdiğimizde biz dönüşüyoruz ve hayatımız dönüşmeye başlıyor. İnsanlığın şu dönemde karşı karşıya kaldığı en büyük zorlanmanın, en önemli parçasını yani kalbini, işi dahil pek çok ortama girerken kapının dışında bırakmak zorundaymış gibi hissetmesi olduğunu düşünüyorum. Eksik parçalarımızla nasıl tam ve bütün olabiliriz? İnsan potansiyeline dair son yıllarda evrimden, genetiğe, nörobilime kadar pek çok alanda yapılan keşifler 150 yıldır geçerliliği olan bilimsel inançları tamamen değiştirdi. Biliyoruz ki bugüne kadar bize söylenenin aksine insanoğlu hayal ettiğinden bile fazlası. Şimdi tüm bu keşiflerin ışığında, zihin ve kalp bütünlüğümüzle kendimizle ve dünyayla ilişkimize yeni gözlerle bakarak kendi hikayemizi yeniden yazmanın tam zamanı diye düşünüyorum. Kendimizi derinden tanıdığımızda, yaşam yolculuğunda yolumuza çıkan her duruma hazırlıklı oluruz. Aynı anda pek çok olasılığı birden fark ederek bizi en çok destekleyen bilinçli seçimleri yapma özgürlüğünü deneyimleriz.

 

Hayatınızı İyileştirin® çalışması sırasında ve sonrasında devam eden süreçte keşfettiğiniz içsel kaynaklarınızla hikayenizi yeniden yazmaya EVET dersiniz.

 

Benim bu çalışma sırasındaki görevim ise Psikolog ve Koç şapkalarımın da desteğiyle açtığım güvenli farkındalık alanında bu çalışmaya özel güçlü yöntemleri kullanarak her bir katılımcıya kendi iyileşme kapasitesini yansıtmaktır. Bu güvenli alanda kendinizi açıklıkla ortaya koymanıza destek olurken, tüm süreç boyunca geçtiğiniz her aşamada her adımda size sizin hızınızla eşlik ederim. Bugüne kadar pek çok insana, kendilerini tanıma yolculuklarına eşlik ettim, halen de etmeye devam ediyorum. Dünyamızın iyileşmesine katkı sağlayabilmek, en büyük misyonum. Bu iyileşmenin temeli ise her birimizin iyileşmesinden geçiyor. Düşünsenize, bebekliğimizdeki kendimizi koşulsuz sever halimizin yaşam boyu devam ettiğini...Bu resim her gözümün önüne geldiğinde ona katkı sağlayabilmenin değeri yüzümde kocaman bir gülümsemeye yol açar.

 

Bir süreci başkalarına öğretiyorsam, bunları önce kendim öğrenerek başkalarına öğretebileceğime inanırım. Mesleğimin en güzel parçası olan kendimi katman katman tanımanın değeri ve bu yolculukta attığım adımlar benim için yemek yemek, su içmek gibidir. Hayatınızı İyileştirin® öğretisini başkalarına da öğretme tutkumdan önce benim de geçtiğim yolculuğun izlerini sizinle paylaşmak isterim.

 

Büyük değişimler yaşadığım bir dönemde bir boyun ameliyatı geçirmiş; ardından gelen uzun bir iyileşme dönemi yaşamıştım. Tedavi tamamlanmıştı ancak fizyolojik olarak hiçbir neden olmamasına rağmen geçmeyen boyun ağrıları ve boyun tutulmalarının nedenlerini araştırmaya başlamıştım. Tam o dönemlerde Louise L. Hay ve Hayatınızı İyileştirin® öğretisiyle tanıştım. Heyecanla 2 günlük çalışmaya katıldım. Bu çalışmaya katılmamın en büyük faydası ise yaşamımdaki her alana yeni bir gözle baktığımdan o güne kadar fark etmediğim fakat beni geride tutan ya da sıkışmış hissetmeme neden olan duygu ve düşünce kalıplarımla karşılaştım. İtiraf edeyim, bazılarıyla karşılaşmak epey şaşırtmıştı. Sevginin merkezinde, dengenin esas olduğu bu yolculukta öğrendiğim, bir yere varmanın da ötesinde, hayatımı dengeli bir şekilde yaşamak için kendimi koşulsuz bir sevgiyle desteklemenin değerini fark etmek oldu. Çocukluğuma, ergenliğime, ebeveynlerimle olan ilişkime ve sonraki yaşlarıma bu pencereden baktığımda o günlerde oluşturduğum düşünce yapılarının beni nasıl etkilediğini fark ettim. Beni destekleyen yeni kalıplar yarattım. Kendimle yeniden kurduğum sevgi bağı, fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal alanlarıma olumlu bir şekilde yansıdı. Boyun ağrılarının işaret ettiği düşünce kalıplarına odaklanmamın sonucunda, bakış açımı değiştirme esnekliğinin güvenini deneyimlemeye başladım. Yaşamdaki alternatiflerimi içinde bulunduğum anda yaratabilmenin esnekliği ve güveni karşılaştığım her türlü duruma rahatla adapte olmamı sağladı. Yaşamla başka türlü bir dans başladı...Bu öğretiyi isteyen herkese öğretmek ise tutkularımdan biri oldu.

 

Kendini tanıma yolculuğu bir ömür sürüyor.

 

Bu yolculuk sırasında sorun olarak yolumuza çıkan her şeye cesaretle yakından bakabilirsek, sorun ne olursa olsun kökeninin bir düşünce kalıbında yattığını fark edebiliriz. Düşünce kalıpları değiştirilebilir. Değişim KENDİ DÜŞÜNCELERİMİZDE şimdi ve burada başlıyor. Yaşadığımız sorunların bize göre büyüklüğü her ne olursa olsun, eğer gerçekten istersek, bugün değişebiliriz, hayatımızı değiştirebiliriz. Neyi düşünmeyi seçiyorsak, yaşamda yolumuza çıkacaktır. Çünkü, kendi dünyamızın güç merkezi biziz.

 

Merak ediyorum:

 

“Bu gücün farkındalığıyla size verilen en güzel hediye olan hayatınızı, sevginin merkezinde yaşamak acaba nasıl olurdu?

 

Hülya AyavNot: Atölye tarihlerine dair detaylı bilgi için Hayatınızı İyileştirin® Duyurusu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.