Yetenek Yönetimi

Bireyler geliştikçe içinde bulundukları organizasyonlar da gelişir ve karşılıklı birbirlerinden beslenir. Özellikle Üst Düzey Yöneticilerin organizasyonun geleceğine yön veren, stratejisini, kültürünü en çok etkileyen kritik pozisyonlarda hizmet eden kişiler olmaları nedeniyle işe yerleştirme ya da terfi kararı verilmeden önce adayların tam potansiyeli, yetenekleri, becerileri, değerleri ve motivasyon seviyelerinin doğru belirlenmesi oldukça önem taşır. Pozisyonlara özel olarak hazırladığımız Değerlendirme ve Gelişim Merkezi çözümlerimiz ile pozisyonun gereklerine ve şirket kültürüne tam uyumlu adayın belirlenmesine destek oluruz.

Uluslarası bir network olan GAPI Consult üyesi olarak farklı kültürlerle çalışma esnekliğimiz ve duyarlılığımızdan aldığımız destekle bu alandaki lider pozisyonumuzu ciddiye alırız ve çözüm ortaklarımıza en yüksek kalitede hizmet sunmayı adanmışlıkla sürdürürüz. 


Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz Gelişim Merkezi projelerimiz ile geçerliliğini ve güvenirliliğini uluslararası alanda kanıtlayan yaklaşımımızın en önemli unsuru, Endüstri Psikolojisi ve Koçluk bakış açılarına sahip danışmanlarımızın, İNSANın tam ve bütün olduğu prensibi ile hareket etmesidir. Projeleri birlikte yürüttüğümüz Kıdemli Danışman, Koç ve Endüstri Mühendisi Şerike Çavuşoğlu ile amacımız uygulamaya katılan kişilerin yaşamlarında farkındalık yaratmanın yanı sıra gelişimlerine katkı sağlayacak yol haritasını oluşturabilmektir. Uygulamalar sırasında kullanılan simülasyonlar ve yardımcı araç olarak destek aldığımız envanterler ile hedeflenen, bireylerin kendi farkındalıklarını genişletmelerine olanak sağlamaktır. Bu anlayışla tasarladığımız Gelişim Merkezi çözümlerimizin amacı:

  • Organizasyonun geleceğine yön veren Üst Düzey Yöneticilerin tam potansiyeli, esneyebilecekleri alanları, yetenekleri, becerileri, değerleri ve motivasyon seviyelerini belirlemek,
  • Yeni rollerine özel olarak hazırlanan gelişim yol haritalarıyla kişinin gelişimine alan yaratmak ve şirkete tam uyumun sağlanmasına yardımcı olmak,
  • Hedefledikleri başarılara doğru yol alırken yöneticileri, yeni rollerinde keşfettiği potansiyeli mevcut performansına yansıtmasına alan yaratan yönetici koçluğu süreci ile desteklemektir.


Global Alliance for Performance Improvement