Hakkımızda

Bu dünyada tam potansiyelini yaşıyor olsaydın, acaba SEN KİM olurdun? 

Yaşamlarında daha derin anlam arayışı içinde olan pekçoğumuz, dolu dolu yaşanan, dengede ve kalıcı mutluluğun deneyimlendiği bir hayatı yaşamanın hayalini kuruyoruz. Aslında her insanın doğuştan getirdiği bir hak bu. Kahramanın Hikayesi'ni bilirsiniz. Hepimiz kendi hikayelerimizin kahramanı olarak adına "yaşam" denen bu oyunda rol alıyoruz. Kendi ÖZümüzden gelen potansiyeli yaşama yüzde yüz yansıtabilmeyi ve kendi yolculuğumuzu büyük bir iç tatminle yaşamayı arzuluyoruz. Ancak bu yolculuk sırasında bazen engebeler, zorlayıcı patikalar, tozlu dumanlı yollar da var. Zaman zaman kendimizi ve yaşamımızı hatta amacımızı sorguladığımız anlar oluyor. Bir "eksiklik" "boşlukta olma" duygusu, ya da ne yaparsak yapalım birşeylerin ters gidiyor olması tanıdık geliyorsa eğer, belki de başka bir açıdan bakma zamanı gelmiş olabilir. KİM olduğunuzun farkındalığı ile dolu dolu bir hayat yaşamanız için acaba neler mümkün? "Mutluluğun dışarda değil içeride olduğu" rehberliğinde tam potansiyelinizi keşfettiğiniz ve yaşadığınız, özünüzden geleni hayatınızın tüm alanlarında harekete geçirdiğiniz neşe-keyif-coşkunun merkezinde ve esnek dayanıklılığın değerli bir kaynağınız olduğu bir yaşam aslında mümkün. Dönüşümü yaşamanız için KİM olduğunuz gerçeğiyle buluşmanız ise esas anahtar.

Kurucumuz Psikolog ve Koç Hülya Ayav tarafından oluşturulan MORPHEUS Gelişim Merkezi çatısı altında Psikoloji Bilimi, Bütünsel ve Dönüşümsel Koçluk, NLP (Nöro Linguistik Programlama), son nöroplastitsite bulgularının ve kadim bilgeliklerin de rehberliğinde üretiriz. Pekçok farklı teorik çerçeveyi harmanlayarak hem bireylere hem de organizasyonlara yönelik oluşturduğumuz dönüşüm programlarında, "İnsan olduğu haliyle tam ve bütündür." prensibi temelimizi oluşturur. Amacımız, istekli olan her insanın beden-zihin-ruh bütünlüğünü idrak ederek gerçek potansiyelini keşfetmesine, gerçeğini yaşamasına engel olan kısıtlayıcı inanç-duygu-düşüncelerini fark ederek bilinçli bir yaklaşımla dönüştürmesine, hayallerinden gerçeğe doğru gittiği kendi yolunda ona güvenli bir alan açabilmek. Anlamını fark etmiş her bir yaşamın kendinde, kolektifte ve dünyamızda yaratacağı bilinci hayal etmek ise en güçlü ilham kaynağımız.

Morpheus Gelişim Merkezi, adını Yunan mitolojisindeki düşler tanrısı Morpheus'tan aldığı ilhamla seçti. Düşler tanrısı Morpheus, insanların rüyalarına girebilme onlara rüyalarında görünebilme yetkisine sahiptir. Rüyalardaki insan unsuruna odaklanmıştır. Özellikle kralların ve kahramanların rüyalarından sorumludur. Kendi hikayelerimizin kahramanları olarak, KİM olduğumuzun farkındalığı ile hayallerimizin gerçeğe dönüşmesi yolculuğunda, Morpheus’un rehberliğinde size yol arkadaşı olurken kendi yolcuğumuzda da derinleşmeyi yürekten arzuluyoruz.Hülya Ayav

Kurucu

Kendimi ve insanı tanımaya olan merakım, yaşamıma dair sessizce kurduğum hayallerim ve içten içe hissettiğim “insanlığa anlamlı bir katkı sağlama” motivasyonum beni İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümüne yönlendirdi. Organizasyonel Psikoloji alanına odaklanarak mezun olduktan sonra, ilk durağım Kanada sonra Amerika oldu. Kurumların dinamiklerini anlayabilmek ve iş dünyasına dair bütünsel bir bakış açısı edinmek amacıyla Kanada'da MBA yüksek lisansını İnsan Kaynakları Yönetimi alanında tamamladım. Ardından Organizasyonel Psikolog şapkasıyla kurumlarda çalışanların öz potansiyellerini performansa dönüştürmelerini destekleyen projeler yürüttüm. 5 yılın ardından, Türkiye’ye döndüğümde Davranış Bilimleri Enstitüsü çatısı altında organizasyonlarda çalışanın bütünselliğini, farkındalığını, değişimini&dönüşümünü, verimliliğini destekleyen projelerde yer aldım. Ardından BASF Kimya’nın İnsan Kaynakları Departmanı’nda Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin Eğitim ve Gelişim faaliyetlerinden sorumlu olarak "insan ve dönüşümü"ne hizmet ettim.

Yol boyunca Pozitif Psikoloji, Transpersonel (Benötesi) Psikoloji, Bütünsel Psikoloji alanları, nöroplastisite, doğunun kadim öğretileri ve Koçluk yaklaşımı odağımda oldu. 2007 yılında FA Coach Academy ile başlayan Koçluk serüvenimde Erickson College International eğitimleri ile hem kendi keşif yolculuğumda hem de hizmet alanımda derinleştim. 2017 yılı itibariyle Uluslarası Koçluk Federasyonu'ndan (ICF) Akreditasyonunu tamamlayarak PCC (Professional Certified Coach) ünvanını aldım. Bu süreçte, kendi hayatıma katkısı çok olan Louise L. Hay tarafından geliştirilen, “Kendini sev, Hayatını İyileştir“ (Love Yourself, Heal Your Life®) atölyesinin eğitmenlik ve koçluk sürecini tamamladım. Bunun yanısıra Erickson College International’dan aldığım NLP (Nöro Linguistik Programlama) Uzman Uygulayıcılığı Programı ile çalışmalarıma NLP yaklaşımını da ekledim. Halen Svagito Liebermaster ile Aile Sergisi Uzmanlık Programı'na ve Dr. Peter Levine tarafından geliştirilmiş olan travma & kronik stresin yarattığı olumsuz etkileri iyileştirmeye, esnek dayanıklılığı arttırmaya yönelik, kısa süreli, beden merkezli psikobiyolojik bir yaklaşım olan Somatik Deneyimleme® (SE) Uygulayıcı programı'na devam etmekteyim. Yaşam boyu sürdüğüne inandığım “öğrenci” rolünün ortaya çıkardığı çocukça merakla kendimi ve insanın sistemini tanıma yolculuğum daha bütünsel, kapsayıcı ve farklı düzlemlerde devam ediyor. Kendi derinliğim kadar ancak bir başkasının derinleşmesine rehber olabileceğim bilinciyle kendi iç çalışmalarımı yapmaya, eğitim ve inzivalara katılmaya, mentorluk almaya devam ediyorum.

Bu süreçte hayatıma giren “Anne” rolünün doğasını ve oğlumun ‘büyüme’ sürecinin kendi ‘büyüme’ sürecime kattıklarını deneyimlerken, aldığım ilhamla 2018 yılı sonunda Anne Çemberi platformunu kurdum. Anne olarak kendi bilincimin genişliği kadar ancak bir çocuğun insan olma yolculuğuna eşlik edebileceğime inanıyorum. Buradan hareketle anneliğe doğan kadınların annelik -büyüme- yolculuğunda farkındalığının derinleşmesine yönelik bilinçli ebeveynlik çalışmaları yapıyorum. Instagramda Anne Çemberi sayfasında deneyimlerimi ve bildiklerimi paylaştığım yazılar yazıyorum.

KİM olduklarının farkındalığı ile ruh-beden-zihin bütünlüğünü oluşturmaya yönelik rehberlik ettiğim bireysel ve kurumsal çalışmalarla insanların dönüşümlerine güvenli bir alan açmak en büyük tutkularımdan biri. Bilim dünyasında insana dair son dönemde keşfedilen bulgulardan kadim bilgeliklere kadar geniş bir perspektiften beslenirim. Hayallerini sevgiyle gerçeğe dönüştüren her bir insanın kendi özüyle hizalı, özgüvenli, mutlu ve dengeli bir yaşam oluşturmasına destek olurken pek çok farklı teorik çerçeveyi harmanlayarak bütünsel bir yaklaşım sunuyorum. Kendi özüme yolculuğumda her geçen gün derinleşirken,  öğrendiklerimin, deneyimlerimin ışığında “insanlığa hizmet” etmeyi kurucusu olduğum ve "oyun alanım" diye adlandırdığım Morpheus Gelişim Merkezi çatısı altında adanmışlıkla ve keyifle sürdürüyorum.