Hakkımızda

Bu dünyada tam potansiyelini yaşıyor olsaydın, acaba SEN KİM olurdun? 

Yaşamlarında daha derin anlam arayışı içinde olan pekçoğumuz, dolu dolu yaşanan, her anın ve deneyiminin farkında, huzurda bir hayatı yaşamanın hayalini kuruyoruz. Aslında her insanın doğuştan getirdiği bir hak bu. Kahramanın Hikayesi'ni bilirsiniz. Hepimiz kendi hikayelerimizin kahramanı olarak adına "yaşam" denen bu oyunda rol alıyoruz. Kendi ÖZümüzden gelen potansiyeli yaşama tam anlamıyla yansıtabilmeyi ve kendi yolculuğumuzu büyük bir iç tatminle yaşamayı arzuluyoruz. Ancak bu yolculuk sırasında bazen engebeler, zorlayıcı patikalar, tozlu dumanlı yollar da var. Zaman zaman kendimizi ve yaşamımızı hatta amacımızı sorguladığımız anlar oluyor. Bir "eksiklik" "boşlukta olma" duygusu ya da ne yaparsak yapalım birşeylerin ters gidiyor olması tanıdık geliyorsa eğer, belki de başka bir açıdan bakma zamanı gelmiş olabilir. KİM olduğunuzun farkındalığı ile dolu dolu bir hayat yaşamanız için acaba neler mümkün? "Mutluluğun dışarda değil içeride olduğu" rehberliğinde tam potansiyelinizi keşfettiğiniz ve yaşadığınız, özünüzden geleni hayatınızın tüm alanlarında harekete geçirdiğiniz neşe-keyif-coşkunun merkezinde ve esnek dayanıklılığın değerli bir kaynağınız olduğu bir yaşam aslında mümkün. KİM olduğunuz gerçeğiyle buluşmanız için kalbinizin uyanışı ile gelen varlığınızın tam ve bütün olduğu gerçeği esas anahtar.

Kurucumuz Psikolog ve Koç Hülya Ayav tarafından oluşturulan MORPHEUS Gelişim Merkezi çatısı altında Psikoloji Bilimi, Bütünsel ve Dönüşümsel Koçluk, NLP (Nöro Linguistik Programlama), Somatik Deneyimleme ve son nöroplastisite bulgularının ve kadim bilgeliklerin de rehberliğinde üretiriz. Pekçok farklı teorik çerçeveyi harmanlayarak hem bireylere hem de organizasyonlara yönelik oluşturduğumuz farkındalık programlarında, "İnsan olduğu haliyle tam ve bütündür." prensibi temelimizi oluşturur. Amacımız, istekli olan her insanın varoluşsal bütünlüğünü idrak ederek gerçek potansiyelini keşfetmesine, gerçeğini yaşamasına engel olan kısıtlayıcı inanç-duygu-düşünceleri, zihin kalıplarını, alışkanlıklarını fark ederek bilinçli bir yaklaşımla dönüştürmesine, gerçeğine yakınlaştığı kendi yolunda ona güvenli bir alan açabilmek. Anlamını fark etmiş her bir yaşamın kendinde, insanlıkta, dünyamızda ve tüm varoluşta yaratacağı bilinci hayal etmek ise en güçlü ilham kaynağımız.

Morpheus Gelişim Merkezi, adını Yunan mitolojisindeki düşler tanrısı Morpheus'tan aldığı ilhamla seçti. Düşler tanrısı Morpheus, insanların rüyalarına girebilme onlara rüyalarında görünebilme yetkisine sahiptir. Rüyalardaki insan unsuruna odaklanmıştır. Kendi hikayelerimizin kahramanları olarak, KİM olduğumuzun farkındalığı ile hayallerimizden gerçekliğe giden yolculuğumuzda, size yol arkadaşı olurken kendi yolcuğumuzda da derinleşmeyi yürekten arzuluyoruz.Hülya Ayav

Kurucu

Kendimi ve insanı tanımaya olan merakım ve içten içe hissettiğim “insanlığa anlamlı bir katkı sağlama” niyetim beni İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümüne yönlendirdi ve Organizasyonel Psikoloji alanına odaklanarak 1999 yılında mezun oldum. Hemen ardından ilk durağım Kanada sonra da Amerika oldu. Kurumların dinamiklerini anlayabilmek ve iş dünyasına dair bütünsel bir bakış açısı edinmek amacıyla MBA yüksek lisansını İnsan Kaynakları Yönetimi alanında Kanada'da tamamladım. Kanada ve Amerika’da geçirdiğim 5 yılda insan gelişimini destekleyen çalışmalarda yer aldım. Türkiye’ye dönüşümün ardından Davranış Bilimleri Enstitüsü çatısı altında yine aynı alanda ve sonrasında BASF Kimya’nın İnsan Kaynakları Departmanı’nda Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin Eğitim ve Gelişim faaliyetlerinden sorumlu olarak "insan ve dönüşümü"ne hizmet ettim.

Bilim dünyasında insan potansiyeline dair son yıllarda keşfedilen bulgulardan, Transpersonel (Benötesi) Psikoloji, Pozitif Psikoloji, Bütünsel Psikoloji alanları, Nöroplastisite, Koçluk, NLP, Mindfulness, sevgi ve şefkat öğretileri; Somatik Deneyimleme gibi psikobiyolojik yaklaşımlara, doğunun kadim bilgeliklerine, sanattan, edebiyata, varoluşun kendisine ve doğaya kadar geniş bir perspektiften beslenirim. Pek çok teorik çerçeveyi harmanlayarak bütünsel bir yaklaşımla sunduğum çalışmalarımın odağında "İnsan olduğu haliyle tam ve bütündür; ihtiyacı olan tüm kaynaklar yaratılışında vardır." prensibi yer alır.

Yaşam boyu sürdüğüne inandığım “öğrenci” rolümde sevgi bilincini yaşamımın her alanında yeşertmeye ve derinleşmeye önem veriyorum. Kendi derinliğim kadar ancak bir başka canın derinleşmesine alan açabileceğimin farkındalığı ile içsel çalışmalarımı yapmaya, eğitim ve inzivalara katılmaya, mentorluk almaya her daim devam ediyorum. Sunduğum her bir çalışmayı deneyimlemiş biri olarak gönül rahatlığıyla paylaşmayı önemserim. Deneyimlerimi paylaştığımı yazılarımı IG ve Facebook platformlarında düzenli olarak yayınlıyorum.

Koçluk eğitimlerimi 2007 yılında FA Coach Academy, 2011 yılında Erickson College International’dan aldım. 2017 yılında Uluslarası Koçluk Federasyonu'nun (ICF), PCC (Professional Certified Coach) Akreditasyonu sürecini tamamladım. NLP (Nöro Linguistik Programlama) Uzman Uygulayıcılığı, Mindfulness, Aile/Çift Koçluğu, Zihnin Kozmolojisi, Bütünsel Quantum Düşünme, Bütünsel Spiral Dinamikler, Takım Koçluğu, Bilinç Aşamaları Farkındalığı, İleri Metaforlarla Hikaye Anlatıcılığı ve Rüya Çalışmaları Programları, Beden-odaklı koçluk (Embodied Coaching), Svagito Liebermaster’dan aldığım Aile Sergisi Uzmanlık Programı, öz-şefkat konusunda aldığım eğitimleri içinde bulunduğum her alana entegre ederek çalışmaktayım.

Somatik Deneyimleme uygulayıcısı olarak travma & kronik stresin yarattığı olumsuz etkileri iyileştirmeye, esnek dayanıklılığı arttırmaya yönelik, beden merkezli psikobiyolojik bir yaklaşım olan bu yaklaşımı tüm çalışmalarıma entegre ettim.

İnsan olma yolculuğumda kendini bilmeye ve yaşamı sevgiyle yaşamaya adanmış bir can olarak; KİM olduklarının farkındalığı ile kendi bütünlüğünü yaşamaya yönelik rehberlik ettiğim bireysel ve kurumsal çalışmalarla insanların yolcuklarında güvenli bir alan açmak en büyük tutkularımdan biri. 

2011 yılı itibariyle kurucusu olduğum Morpheus Gelişim Merkezi’nde bireysel görüşmelerle insan varlığının dönüşüm yolculuğuna alan açarken; Değerlendirme ve Gelişim Merkezi Projelerinin yapılandırılması ve uygulaması alanında aktif olarak yer aldığım kurumsal çalışmalara da devam etmekteyim. Yanısıra "Kendini Sev, Hayatını İyileştir"; "Özüne Dönüş Yolculuğu", "Koç Konumunda Güvende Hissetmek", "Esnek Dayanıklılık" programlarını gruplara açık olarak yüzyüze ve çevrimiçi platformlarda düzenlemekteyim.