Koçluk

Koçluk, kendi yaşam müziğinizi nasıl çalacağınızı öğreneceğiniz bir süreçtir. Tam potansiyelinizi keşfetmenize ve kendinizi gerçekleştirmenize aracılık eden bir yaklaşımdır. İşin özü her insan tam ve bütündür; ihtiyacı olan tüm kaynaklar içindedir. Koçluk, yapılandırılmış bir sistem çevresinde, belirlediğiniz hedefler etrafında derin ve odaklı düşünmenize yardımcı olan, içsel bilgeliğinizi destekleyen, derin farkındalıkla gittiğiniz yolda kararlılıkla kalmanızı sağlayan, bugün ve gelecekte arzuladığınız yaşamı oluşturmanızı kolaylaştıran size özel ilerleyen bir süreçtir.

Koçluk bir terapi, tedavi ya da danışmanlık değildir. Koçluk ilişkisinde Koç, sizin netliğinizi yansıtan bir aynadır. Dolayısıyla Koç’un sorumluluğu, kendinizi kolaylıkla keşfetmenize net bir ayna olabilmesidir. Koç, sorduğu güçlü sorular ile size alan yaratır; içsel kaynaklarınızı fark etmenizi sağlayarak varmak istediğiniz sonuca doğru giden yolda yol arkadaşlığı yapar. İyi bir dinleyicidir, asla yargılamaz ya da tavsiye vermez. Her bireyin tam ve bütün olduğundan yola çıkarak kendi cevaplarınızı kendinizin bulmasına olanak sağlayan güvenli bir ortam yaratır. Kullandığı yöntemlerle çalıştığınız konu üzerinde yaratıcı potansiyelinizi hayata geçirmenize; çözüm odaklı yaklaşmanıza ve bu yaklaşımın hayatınızda kalıcı olmasına destek olur.

Aslında bütün soruların cevabı, ihtiyacınız olan tüm kaynaklar içinizdedir. Fakat bazen bu kaynaklara ulaşmakta zorlandığınız zamanlar olur. Birden fazla hedefinizin olduğu ancak yolunuzu netleştiremediğiniz dönemlerde bir Koç’un desteğini almak kendinize yapacağınız en önemli yatırımdır. İçinde bulunduğunuz o hal sağlıklı düşünmenizi ve ilerlemenizi engellediğinde, Koç kullandığı tekniklerle kendi yolunuzu yeniden keşfetmenize, kararlı ve güvenli bir şekilde yolunuzda ilerlemeniz için gereken iç motivasyonu bulmanıza alan açar. Koç, süreç içinde farklı bir uzmanlık gerektiren bir konuyla karşılaştığında koçluk alan kişiyi ilgili uzmana yönlendirmekle sorumludur.

Koç, yaşam boyu kendini geliştirmeyi, sınırlarını sürekli esnetmeyi, alanını büyütmeyi adanmışlıkla sürdüren bir kişidir.